Hjälp - mitt djur är åksjukt

Veterinär Anna-Karin Landgren

2/2/20265 min läsa

golden retriever inside car
golden retriever inside car

Mitt djur är åksjuk

Många djurägare känner igen tecknen på åksjuka hos sina djur och vet hur stressande detta kan vara både för djur och djurägare som skall ha en skön avslappnande semester.

Varför blir djuret åksjuk?

Åksjuka beror på att rörelse som påverkar delar i vårt inneröra. När dessa delar i örat påverkas av till exempel rörelsen i en bil, så känner sig djuret lite vimmelkantigt och då kan det ibland bli illamående. Ett djur som är illamående börjar salivera och kan även kräkas och få diarré. De flesta åksjukefall är dock inte sann åksjuka där innerörat är påverkat utan det handlar om stress/oro betingat med bil/flygfärden.

Det finns flera saker man kan göra för att förebygga och behandla åksjuka.

”Omprogramera” ditt djur

Med träning kan djur bli av med sin åksjuka genom att man långsamt vänjer dem vid att åka bilen (eller båten). Man börjar med korta, långsamma åkturer sedan ökar man gradvis tiden som hunden/katten får sitta och åka i bilen. För att avdramatisera bilfärden kan man börja med att sitta tillsammans i bilen utan att bilen är på. Sitt 5 minuter 2 gånger om dagen i några dagar. Hunden och katten skall sitta i sin transportbur(dvs om inte de är rädda/stressande av denna). Det skall vara en behaglig temperatur i bilen, så på sommaren får man göra detta på morgonen eller på kvällen. Ge mycket beröm då hunden och katten är lugna i bilen. Efter några dagar kan man få djuret att vänja sig vid bilens ljud och vibrationer utan att bilen rör på sig. Beröm det lugna djuret mycket. Om du ser stress-symptom avbryt genast övningen och dagen efter tar du en kortare övning. Då du startar bilen och kör med dit djur kör bara runt kvarteret och gå ut ur bilen och rasta hunden.

Många hundar och katter åker endast bil då de skall iväg till veterinären eller trimmaren. Få dem att förknippa bilfärden med något positivt och roligt. Leta till exempel upp en park ca 5-10 minuter från ditt hus. Åk dit på er första bilfärd och lek med hunden. Låt hunden jaga boll eller frisbee, låt djuret göra något som den älskar. Ni behöver inte stanna så länge i parken utan det viktigaste är att det blir så trevligt och roligt för djuret. På väg tillbaka så lugnar du djuret och väl hemma avsluta träningen positivt med en godisbit eller med ett mål mat. Ofta krävs det lugnande hjälpmedel vid träningen så som lugnande doftferomoner- Adaptil och lugnande kosttillskott.

Beröm vid rätt tillfälle

Överdriv inte belöningen av hunden och katten, genom att kontinuerligt prata eller klappa djuret då den visar stress-symptomen.

Placera buren rätt

Vissa djur tycker om att se vägen. Placera kattburen lite högre i baksätet för att ge katten möjlighet till att se vägen. Låt dock inte djuret ha möjlighet att se ut i sidofönstren då rörelsen som man ser sidoleds kan göra djuret illamående. Vissa katter tycker tvärtom att det är skönare att ligga mörkt under en filt och inte ta in alla intryck utanför. Detta får man testa sig fram vad som fungerar för sitt djur. I en bil så är det inte lika mycket rörelse i den främre delen därför tycker vissa hundar och katter om att sitta i framsätet med sin djurägare. Ha då djuret i sele så att djuret inte far runt i bilen.

Gör resan på tom mage

Mata inte djuret 6 timmar (gäller inte valpar) innan bilfärden men att ge vätska brukar lugna de flesta djur. Om de reser på tom mage så är det mindre risk att djuret kräks. Vissa djur blir mindre åksjuka av att åka på tom magen emedan andra behöver få en liten måltid innan färd för att inte känna hunger och därför stressa upp sig.

Lugnande doftferomoner Feliway & Adaptil

Ni kan starta med att pröva lugnande doftferomoner som hunden och katten naturligt utsöndrar då de är lugna och känner välbefinnande. Adaptil och Feliway är produkter innehållande hunden och kattens lugnande doftferomoner. De finns bla. att köpa hos veterinär eller i vår webbutik- Veterinärbutiken. Då katten & hunden skall ut och åka sprayar man kattburen och bilen med lugnande spray. Tänk på att fylla på dofterna varje 2-3 timmar om man har en längre resa.

Vissa hundar och katter vänjer sig dock inte och kan även behöva lugnande kosttillskott, läkemedel mot illamående eller lugnande läkemedel. Det är även en fördel att använda dessa kosttillskott tillsammans med feromoner då du skall vänja ditt djur vid bilen och bilfärden.

Ring oss eller boka en tid för en liten undersökning och recept på lugnande läkemedel.

Min hund är rädd att gå till veterinären vad kan jag göra?

Var lugn. Vår klinik är en liten familjär klinik. Vi har inte några vita rockar( typiska sjukhuskläder) av den enkla anledningen att många djur förknippar detta med tidigare veterinärbesök då de varit sjuka eller haft ont.

Vår filosofi är att det skall vara roligt att gå till veterinären vi vill därför att ni kommer till oss på besök flera gånger om året för att vänja er hund vid våra lokaler. Kom in och köp lite hundgodis eller foder eller kom bara in och prata och ta en kaffe. Om du har en valp är det viktigt att vänja valpen vid nya miljöer på ett lugnt vis. Kom gärna in med valpen för att vänja den innan ni kommer på vaccination (vi älskar valpar & tar gärna varje chans att få sno några klappar).

På vår klinik så har vi lugnande doftferomoner som gör djuren trygga. Vi kan även rekommendera lugnande tillskott och ibland även lämna ut lugnande läkemedel inför ett veterinärbesök om ditt djur har en kraftig rädsla. Ring till oss för att planera ert besök. 0300-60320